English תנאי שימוש הודעות מפת האתר פורום צור קשר דף הבית  
דף הבית חדשות ודיווחים  חדשות מהארץ ומהעולם  תביעה יצוגית נגד תקדין לייט בגין סחיטה ופרסום
פרטים אישיים באינטרנט

שערורייה בארץ: עקב פרצה בחוק ניתן לחשוף מידע רפואי רגיש על חולים, ללא הסכמתם. הדברים מתרחשים באופן חופשי באינטרנט ובכל מקום ללא פיקוח ע"י פירסום פסקי דין.

מאת: אלי וישניצר  1.5.2012

ב-2005 פירסמנו את סיפורו של א.ה. שניכווה ממאגר משפטי באינטרנט עקב פירסום פרטים רפואיים אודותיו באינטרנט (ראה http://www.hemophilia.co.il/scandal.asp). אותו מאגר סירב להסיר את הפירסום אודותיו.

בהיותו של א.ה. איש מחשבים ובקיא באינטרנט פתח במתקפה אינטרנטית כנגד אותו מאגר. לאחר שאותו מאגר אינטרנטי איים על א.ה. בתביעה משפטית, הבין אותו מאגר שהנזק התדמיתי שייגרם לו, רב מהתועלת.


אותו מאגר החליט לבסוף לאחר לחצים, להסיר את הפרסום אודות א.ה. מהמאגר, ולהימנע מתביעה כנגדו. בתמורה הפסיק א.ה. את המתקפה האינטרנטית כנגד המאגר.

א.ה. מצידו בעקבות הטראומה שעבר נמנע מלהתדיין בבתי משפט בעניני הביטוח הלאומי עקב הידיעה שפרטיו הרפואיים יפורסמו מחדש.

חלפו שנים לא מעטות ומאז הגיעו לשיפוט מספר מקרים בנושא פירסום פסקי דין באינטרנט.

האחד: דיון שנערך במחוזי בעירעור בתביעת פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו למערערת בתאונת דרכים, שבו מידע אישי ואינטימי רב של המערערת ושל בני משפחתה. המערערת גילתה לחרדתה, שכל המידע האישי הרגיש שנכלל בפסק הדין זמין לכל גולש ברשת האינטרנט וחשוף בפני כל מנוע חיפוש. המערערת פנתה לבית המשפט השלום, וביקשה לאסור את פרסום פסק הדין באינטרנט, בטענה שפרסום זה, לצד שמה ופרטים מזהים אחרים, פוגע פגיעה קשה בפרטיותה ובכבודה. הבקשה נדחתה והוגש ערעור לבית המשפט המחוזי.
האגודה לזכויות האזרח בישראל ביקשה להצטרף לדיון במחוזי במעמד של "ידיד בית המשפט".
השאלה העומדת לפתחו של בית משפט נכבד זה נוגעת לנקודת האיזון הראויה בעידן המידע הדיגיטלי בין פומביות המשפט לבין הזכות לפרטיות – של מתדיינים, עדים וצדדים שלישיים אחרים הגיעה העת, שגם התמורה הגדולה, שהביאה המהפכה הדיגיטלית, תמצא את מקומה על כפות המאזניים, השוקלות את פומביות המשפט אל מול פרטיות הנשפט.

בית המשפט המחוזי אימץ את עיקר טענותיה של האגודה לזכויות האזרח והורה בפסיקה תקדימית על השמטת פרטיה המזהים של המערערת מהפרסום באינטרנט של פסק הדין בעניינה (ראה אתר האגודה http://www.acri.org.il/he/?p=2446)

תביעה יצוגית נגד חשבים בעלת התקדין לייט

בתחילת ינואר 2012 הוגשה תובענה ייצוגית כנגד חברת חשבים ה.פ.ס. מידע עסקי בע"מ (ח.פ. 512279985) שמפרסמת את המאגר המשפטי תקדין לייט.
יצויין שא.ה. שלנו לא יכול היה להגיש בזמנו תובענה יצוגית מאחר וחוק התובענות היצוגיות חוקק רק אחר כך ב-2006.

מתברר שאתר תקדין לייט שבבעלות חברת חשבים, מפרסם מאות אלפי פסקי דין מערכאות נמוכות, הכוללות כמובן מידע אישי ורפואי אודות אנשים. החומר מוצג באינטרנט באופן המאפשר כריית נתונים על אנשים על פי שמם. די בהקשת שמו של אדם בגוגל על מנת לקבל המון פרטים אודותיו מהתקדין לייט. חברת חשבים הגדילה לעשות ומאפשרת לכל אדם המופיע במאגר להסיר פרסום פסק הדין אודותיו במחיר 49 ש"ח לכל רשומה.

מתוך התביעה: "חשבים ה.פ.ס מידע עסקי מחזיקה את חברי הקבוצה בבקשת התביעה הייצוגית כבני ערובה של ממש, שעה שהיא דורשת מהם סכומי כסף לא מבוטלים עבור הסרת הפרסומים האמורים המקושרים למאגרה באמצעות גוגל. מדובר בפעולת סחיטה פר-אקסלנס של רבבות אנשים חסרי אונים, שהמשיבה דואגת במכוון תחילה לפרסם מעל גלי האינטרנט פסקי דין בהם היו בעלי דין, מהם פסקי דין הכוללים פרטים אישיים או פרטים שיש לפגוע בשמם הטוב, וכדי להסיר החלטה או פסק דין היא גובה מהם סכומי כסף גבוהים"

לכתב התביעה לחץ כאן
לכתבה מלאה ראה:
http://www.pratiut.com/2012/01/49.html
http://www.themarker.com/law/1.1623716

היה ראוי שארגוני הנכים, עמותות ויועציהם המשפטיים יחרימו את מוצרי החברה וימנעו מלהעזר בשירותי החברה עד שתחדל ממעשיה הפוגעניים.

אנו קוראים לכל מאגרי המידע המשפטיים לאמץ את הקוד האתי שלאתר נבו ראה צל"ש למאגר המידע המשפטי נבו

תודות וקרדיטים יצירת קשר פניה למנהל האתר פרסום באתר רופא כונן 03-5302409  
© כל הזכויות שמורות לאלי וישניצר